Rahim kanseri nasıl anlaşılır?


Sponsorlu Bağlantılar

Rahimde oluşan kanser kadınların en tehlikeli hastalıklarından biridir. Adet düzensizlikleri olarak kendini gösteren bu hastalık başka ne gibi belirtiler gösteriyormuş, uzmanlar açıklıyor.

4621fb613b48fa77a835ca1df3ddda7f Rahim kanseri nasıl anlaşılır?

Rahim kanseri, rahmin içini kaplayan rahim iç zarından gelişen bir hastalıktır. Bu zardaki hücreler normalin fazla üstüne çıkması sonucu oluşan bu hastalık çevre organlara ve kan ile vücuttaki diğer organlara da yayılabilir. Kadınlarda görülen kanserler arasında 4, sırada yer alan bu hastalık çoğunlukla 50-65 yaşları arasında görülür.

Hastalığın görülme riskini arttıran faktörler:

-          Şişmanlık

-          Hipertansiyon


Sponsorlu Bağlantılar

-          Doğum yapmamış olmak

-          Şeker hastalığı

-          Geç menapoz ve menapoz sırasında kan gelmesi

-          Düzensiz adetler

Hastalığın en büyük belirtisi menapoz dönemi sonrasında kan görülmesidir. Menapoz döneminden önce ise belirtiler düzensiz ve ağrılı adetlerdir. Bu durumla karşılaşan bayanların hemen bir kadın hastalıkları uzmanına başvurması gerekir.

Hastalığın tanısında kürtaj yolu ile rahimden parça alınması ile olur. Alınan parça mikroskop altında incelenir ve tanı konur.

Hastalığın tedavisinde cerrahi işlemler uygulanır. Bunun yanında hastalığın tekrarlamaması için ışın tedavisi de uygulanır. Bazı durumlarda da antikanser ilaçları kullanılabilir.


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

346 Total Views 1 Views Today

Son aramalar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>