Kuyruk sokumu batması

Sevgili Melek’lerim, çok sık olmasada karşılaştığımız kuyruk sokumu batması rahatsızlığı neyden ileri geliyor, tedavisi nasıl olmalı? Gelin öğrenelim.

Kuyruk Sokumundan Kaynaklanan Ağrılar: Düşme, çarpma sonucu kuyruk sokumu kolaylıkla kırılabilir ve çok uzun süren ağrılara yol açar. Bu kemiğin ya çıkartılması ya da düzeltilmesi gerekir. Gebelik sırasında düşenlerde düzeltmeye gerek yoktur. Çoğu kez bebek çıkarken kendiliğinden düzelir.

Kuyruk sokumundan gelişen diğer bir ağrı da dokumacı makatı denilen durumdur. Kalça kemiğinin oturma durumunda zeminle temas eden bölümünde bulunan bir çeşit yastık görevi yapan kısmın iltihaplanması ile bölgede sürekli ağrı baş gösterir. Bölgeye lokal anestezikler ve kortikosteroid enjeksiyonları ile hastalarda uzun süreli rahatlama sağlanabilir.

Kuyruk sokumu ağrılarının diğer bir özelliği zaman geçirilmeden tedavi gerekliliğidir. Aksi takdirde cerrahi girişime rağmen ağrı devam eder. Hastaların uzun süre simite benzer minderlerde oturması gerekebilir.

Sevgili Melek’ler, Tedavi önerileri

1) ortası delikli ( simit gibi ) bir minder üzerine oturmanız ,
2) alafranga ( klozet ) tipi tuvalet kullanmanız ,
3) bisiklet kullanmamanız,
4) bir fizik tedavi uzmanına bizzat muayene olmanızdır.

Koksigs kemiği kırıklarında içeride parça kalması halinde ameliyat olunması gerekebilir.

Ancak ; koksigs kemiği kırıkları tedavileri güç olan, uzun istirahat isteyen, yakıcı ağrısıyla eziyeti çok olan ve ameliyatları doktorlar tarafından çok tercih edilmeyen riskli rahatsızlıklardandır.

Geçmiş olsun dileğimzle, ALLAh acil şifalar versin…

Meleklermekani.com

3906 Total Views 2 Views Today

Son aramalar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.