Kemoterapinin zararları

Merhabalar sevgili Melek’ler, bu makalemizde kemoterapinin tanımı ve zararlarıyla alakalı bilgileri bulabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz…

Kemoterapi Kemoterapinin zararları

Kemoterapinin kelime anlamı “ilaçla tedavi”dir. Bir çok kişi onkolojik hastalıkların  (vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşan tümör ya da ur gibi hastalıklar) tedavisi için kemoterapi almaktadır. Bu nedenle onkolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar sıklıkla “kemo-terapötikler” ya da “antineoplastik ilaçlar” olarak adlandırılmaktadır.

Kemoterapi tek başına kullanılabileceği gibi radyoterapi ile birlikte, ameliyattan önce ya da sonra uygulanabilmektedir. Kemoterapide bir çok değişik ilaç kullanılmaktadır. Tedavinizde tek bir ilaç kullanılabileceği gibi bir kaç ilaç birlikte de kullanılabilir.

Kemoterapinin ne kadar kötü bir şey olduğu hakkında hikayeler duymaktayız. Çok mu fazla yan etkisi var?
Her zaman değil. Bazı bireylerde kemoterapinin daha az yan etkisi görülür. Bu kişiler normal aktivitelerine de devam ede­bilirler. Diğerleri için ise kemoterapi hayli kötü bir deneyim olup, hayatları üzerindeki etkisi büyüktür.
Hangi yan etkilerin görüleceği, mevcut birçok kemoterapi ilacı arasından sizin için hangisinin reçetelendiğine bağlıdır. Buna ek olarak, her birey kemoterapiye kendine has bir şekilde cevap verir. Her zaman diğer insanların kemoterapi deneyimlerini dinlemek faydalı olmayabilir, çünkü etkiler çok değişken olabilir. Aynı ilaç kombinasyonunu alan iki birey bile, tedavi kürleri boyunca kendilerini birbirlerinden tamamen farklı hissedebilirler.
Yan etkiler niçin oluşur?
Sitotoksik ilaçlar, sürekli olarak bölünmekte olan hücreleri ki bu sürekli bölünme, kanser hücrelerinin özelliğidir hasara uğratır. Fakat normal, sağlıklı hücreler de vücut dokularını tamir etmek için büyümekte ve bölünmektedirler, böylelikle bu hücreler de hasara uğrayacaktır. İşte yan etki­lerin oluşmasına sebep bu hasarlanmadır. İyi ki normal hücreler çok çabuk olarak tamir olabilmektedir. Böylece tedavinin yan etkileri de genellikle geçici olur.
Yan etkiler kaçınılmaz mıdır?
Bunu cevaplamak imkansızdır, çünkü bu, büyük oranda alman ilaç ya da ilaçlara bağlıdır. Doktorlar ve hemşireler size neler beklemeniz gerektiğini söyleyebilecek, size her­hangi bir yan etki ile nasıl başedebileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunacaklardır. Daha sık olarak karşılaşılan bazı yan etkiler, sonraki sorularda ele alınmıştır.

2350 Total Views 3 Views Today

Son aramalar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.