Böbrek büyümesi hastalığı


Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek hastalıklarından biri olan böbrek büyümesi neden olur, nasıl tedavi edilir gibi tüm bilgileri bu makalemizden detaylı olarak öğrenebilir, böbrek büyümesini önleyebilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

 

ec25425a12fd601bf4ad9f684fce4f13 Böbrek büyümesi hastalığı

Tüm böbrek hastalıkları gibi, böbrek büyümesi de insanın sosyal ve ruhsal hayatını alt üst edebilecek derecede kuvvetli hastalıklardandır. Doktorların hidronefroz olarak isimlendirdikleri böbrek büyümesi, erken tanı konulup tedavi edilmelidir. Tedavisi geç kalınan hastalık böbrekte, geri dönüşümü mümkün olmayan kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Yazımızda böbrek büyümesinin belirtileri, nedenleri ve tedavi metotları üzerinde sizin için bir araştırma yaptık. Yararlı olması temennisi ile..

BÖBREK BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ


Sponsorlu Bağlantılar

Böbrekte idrarın birikmesine bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Peki, böbrekte idrar neden ve nasıl birikir? Normalde böbreklerin havuzcuk adı verilen bölgesinde toplanan idrar, ilk önce idrar kesesine oradan da idrar kanalına (üreter), oradan da dışarı atılma açıklığına(üretra) gelir. İşte bu yolculuk esnasında meydana gelen herhangi bir tıkanıklık, idrarın böbreklerden çıkışını engelleyecektir. Tıkanıklık, idrarın böbrekten boşalamamasına ve sonuçta artan basınç ile böbreğin büyümesine sebep olmaktadır.

Tıkanıklığa idrar yollarında bir tümör, üreter kıvrılmaları, gebelik, prostat hipertrofisi(büyümesi) veya bir taş neden olabilmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

* Böbrek yerinde bel ağrıları
* Böbrek enfeksiyonları
* Ateş, bulantı, kusma ve keyifsizlik
* Karında şişlik
* Kişide ağırlık kaybı
* İdrar yapma sırasında hissedilen ağrı

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi çok mühimdir. Çünkü, hafif yollu böbrek büyümeleri kolay tedavi edilebilmektedir. Yukarıda sayılan belirtilere sahipseniz bir üroloji uzmanına görünmenizde yarar vardır. Böbrek büyümesinde kesinlikle geç kalınmamalıdır. Bu durumda böbrek büyümesine neden olan faktör ortadan kaldırılsa bile, verilen hasarın boyutlarına bağlı olarak hastanın normal hayatına dönmesi mümkün olmayabilir hatta hasta böbreğin alınması durumu söz konusu olabilir.  Tedavide, böbrek büyümesine sebep olan etken ne ise, onun ortadan kaldırılmasına yönelik uygulamalar yapılmaktadır.


Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

468 Total Views 1 Views Today

Son aramalar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>