Apandisit patlaması nasıl olur?

Apandisit patlaması neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl oluşur ve tedavisi hakkındaki tüm detaylı bilgileri uzmanlar açıkladı.

apandisit1 Apandisit patlaması nasıl olur?

İnsan vücudunun genelde sağ tarafında ve incebağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerde bulunan apandisit, şekil olarak bir solucana benzemektedir. Apandisit, kalın bir kas tabakası ile çevrili ucu kapalı, ince bir borucuk şeklinde olup, uzunluğu 9- 10 cm arasında değişebilmektedir.

Eskiden apandistin işe yaramaz ve körelmiş bir organ olduğuna inanılırdı. Lakin son araştırmalar apandisitin, bademcikler gibi bağışıklık sistemine destek veren, lenfosit üreten yararlı bir organ olduğu tespit edildi. Yapılan araştırmalar, apandisit teşhisi konulan hastaların %65 i çocuk ve gençlerden oluştuğunu belirtmektedir. Apandistin içinden besin iletimi olmamaktadır.

Yazımızda apandisit patlamasının nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Yararlı olması temennisi ile….

APANDİST NASIL OLUŞUR?

Yaklaşık kalem kalınlığında olan apandistin girişinin tıkanması ile meydana gelir. Bu tıkanma sonucu bağırsak ve apandisitte yaşayan mikroorganizmalar çoğalarak apandistin iltihaplanıp hastalık oluşturmasına ve şişmesine neden olur. Apandisteki şişlik artıkça ağrılar da artar.

Önlem alınmadığında patlamaya kadar gider, mikroplar karın boşluğuna yayılır. Sonuçta karın zarı iltihabı ve diğer organlar enfeksiyon kapar, ölümcül olabilir.

APANDİST NEDEN TIKANIR?

* Apandistin çok uzun olması
* Bağırsak solucanları
* Çok yoğun mukuslar
* Yenilen besinlerin çekirdeklerinin takılması
* Nadiren safra taşları

Apandisit patlamasına gaz sıkışmaları, darbe alınması ve ağır egzersiz veya ağır eşya kaldırmak neden olabilmektedir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

* Ateş
* Ağızda kuruluk
* Kalp atımlarında hızlanma
* İştah kaybı, bulantı, kusma
* Karın üst bölgesinde ağrı, sonrasında sağ tarafa kayan ağrı
* Karındaki ağrının şiddetlenmesi ve süreklilik alması
* Hastada şok

TEDAVİSİ NASILDIR?

Apandisit, antibiyotik ile tedavisi zor olan bir hastalıktır. Kesin çözüm yaklaşık yarım saat kadar süren cerrahi operasyondur. Ameliyat sonrası hasta bir günde taburcu edilebilmektedir.

Tedavide geç kalınmamalıdır. Geç kalınması geri dönüşümü imkânsız sonuçlara sebep olmaktadır.

2777 Total Views 3 Views Today

Son aramalar:

One thought on “Apandisit patlaması nasıl olur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.