Apandisit ameliyatı ve sonrası

Apandisit sorunu bir çok insanın başına geliyor. Apandisit ameliyatı ve apandisit ameliyatı sonrasında yaşayacağınız sorunlar ve bu sorunları giderme yollarını bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

apandisit 208x300 Apandisit ameliyatı ve sonrası

AMELİYAT SONRASI DÖNEM
Apendektomi ameliyatı sonrasında hastalar ortalama 1-2 gün içinde hastaneden taburcu olacak duruma gelirler. Günlük aktivitelerine dönmeleri ise hastadan hastaya değişkenlik göstermekle beraber ortalama 5-10 gündür. Cilt dikişleri genellikle ameliyattan 10 gün sonra alınır. Ameliyat sonrası dönemde hastalar ağır hareketlerden 3 ay boyunca kaçınmalıdırlar. Ameliyat sonrası dönemde en sık karşılaşılan problem (komplikasyon) kesi yerinin mikroplara bağlı olarak gelişen iltihaplanmasıdır. Bu nedenle kesi yerinde giderek artan veya geçmeyen ağrı, kızarıklık, ısı artışı ve hassasiyet olması durumunda hemen genel cerrahınıza başvurmanız gerekmektedir.

Akut apandisit ameliyatı sonrası en önemli sorunlardan biri büyük tuvalete çıkmaktır. her insanda aynı sorun olmamakla birlikte, zorlu geçen apandisit ameliyatlarından sonra barsaklarda geçici hareket bozukluğu olup büyük tuvalete günlerce çıkılamayabilir. kişi yaklaşık dört beş gün kadar büyük tuvalete çıkamayacağını bilmeli, ancak stes yapmadan bol su içerek ve beslenmesine dikkat ederek bu günleri atlatmalıdır.

kahvaltılarda;
-tereyağlı ekmek,
-zeytinyağına bandırılmış ekmek,
-beyaz peynir,
-reçel,
-açık çay.

öğlen yemeklerinde;
-domatesli tel şehriye çorbası,
-domatesli pirinç çorbası,
-çubuk kraker ve peynir,
-sütlü irmikli tarçınlı prenses tatlısı,
-sakızlı muhallebi.

akşam yemeklerinde;
-domatesli tel şehriye çorbası,
-domatesli pirinç çorbası,
-sulu köfte: kıymanın içine çok az tel şehriye ve tuz koyulur, soğan koyulmaz. küçük küçük yuvarlanan köftelerin dışlarına un serpilir. tereyağlı kaynar su içinde haşlanır. haşlama sırasında küçük küçük doğranmış patatesler de eklenir. yemek piştikten sonra tabağa alınır, hepsi pütürsüz olana kadar ezilir, üzerine tuz ve karabiber ekilir, kaşık ile yenir.
-ekmek, tereyağı, beyaz peynir,
-vanilyalı puding,
-tahin helvası.

ara öğünlerde;
-evde hazırlanmış kırmızı erik konsantresi,
-taze kayısı konsantresi,
-kuru kayısı ve elmadan hazırlanan komposto,
-tarçınlı zencefilli ballı sıcak süt (günde sadece bir çay bardağı kadar)
-şekerli açık çay,
-şekerli adaçayı,
-sade sütlü çikolata,
-petibör bisküvi,
-çokokremli bir parça ekmek,
-kişinin alışkanlığı varsa şekerli çok açık türk kahvesi.

büyük tuvalete çıkmayı sağlamak için beslenmede püf nokta;

-kişinin içebildiği kadar çok bol su içmesi tavsiye edilir. iştahsızlık ve mide bulantısı ameliyattan sonra da devam ettiği için su içmek zor olsa da, her saat başı yudum yudum su içilmelidir. hatta en iyisi gün içinde iki saatte bir hafif kaynatılmış bir bardak ılık suyun içilmesidir.
-ev içinde küçük yürüyüşler yapılması örneğin koridorda 5-6 tur atılması iyi olur.
-yoğurt, mercimek çorbası, tarhana çorbası gibi gaz yapan yiyecekler büyük tuvalete çıkana kadar hiç tüketilmese daha iyidir.
-çorbalar hazır çorba olmamalı, evde hazırlanmalı, zeytinyağı ile pişirilmelidir. mide bulantısını artırmasın diye çorbaya limon sıkılmaması daha iyi olur. çorba içine kişi tolere edebilir ise birkaç lokma ekmek doğranabilir. yoğurt gaz yapacağından dolayı, yoğurtlu çorba tercih edilmese daha iyi olur.
-tavuk suyuna çorba ya da tavuklu şehriye çorbası; tavukların taze olup olmadığına güvenilemiyorsa ve ameliyatın üzerine bir de besin zehirlenmesi olmak istenmiyorsa hiç tüketilmemesi daha iyi olur. tavuğun taze olduğuna güveniliyor ve kişi tolere ediyorsa yenebilir.
-büyük tuvalete çıkana kadar çiğ sebze ve meyva yenmemesi, katı, çok sıcak, çok soğuk besinlerin yenmemesi, onun yerine pişmiş, ılık ve sulu gıdaların tüketilmesi daha iyidir.
-büyük tuvalete çıktıktan sonra katı yiyecekler yenebilir, ancak tam iyileşme olana kadar ağır ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. hatta kişinin ilk iki hafta boyunca da sulu ve yarı katı gıdalara devam etmesi daha uygundur.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Cinsellik
Uzmanlara göre çiftler cinsel sorunlar nedeniyle cinsel ilişkiye ilgilerini kaybedip.Cinsel yaşamı yok eden faktörler cinsel hayatlarında aaaifsizlik yaşıyorlar. Bu sorunlara katkıda bulunan faktörler arasında çok fazla alkol; bazı ilaçlar ve kontrol altında olmayan tıbbi sorunlar; yorgunluk ve iyileşme stresiCinsel yaşamı yok eden faktörler korkuCinsel yaşamı yok eden faktörler evlilik çatışmalarıCinsel yaşamı yok eden faktörler önceki cinsel sorunlarCinsel yaşamı yok eden faktörler aileviCinsel yaşamı yok eden faktörler hukuki ya da mali sorunlar veya depresyon ya da diğer stresler geliyor. Kadınların cinsel yaşamını aaaifsiz kılan sorunların başında ağrılı cinsel ilişki geliyor. Ağrılı cinsel ilişki yani “disparoni” organik ve yüzeysel nedenlerden oluşuyor.

ÜZEYSEL NEDENLER
Vajina girişindeki ve içindeki iltihaplarCinsel yaşamı yok eden faktörler vajinanın kayganlığını sağlayan bezlerin iltihabı ciddi ağrılara yol açıyor ve cinsel ilişkiyle bu ağrı artıyor. Travmatik faktörlerCinsel yaşamı yok eden faktörler düşmeye bağlı tahriş cinsel ilişkide ağrıya neden oluyor. Kadınlarda vaginal sıvı yeterli olmayabilir ve bu ilişkiyi ağrılı hale getirebilir. Bazı kadınlar cinsel olarak uyarılmayabilirler (frijidite).

DERİN DİSPARONİ
Alt karın bölgesinde rahmi ve rahmin arka boşluğunu ve tüpleri etkileyen hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. EnfeksiyonlarCinsel yaşamı yok eden faktörler daha önce karın içinde geçirilen ameliyatlara bağlı karın içi yarıklar da ağrı nedenidir. Yumurtalıklardaki kistlerCinsel yaşamı yok eden faktörler rahimdeki saplı miyomlarCinsel yaşamı yok eden faktörler karın zarı altındaki miyomlar da derin ağrıya neden olur. Cinsel ilişkinin başlangıcında ağrı olmasa bile ilişkinin ritmine bağlı olarak ağrı artar. Rahim boynundaki ve vajinaya doğru uzanan miyomlar ise cinsel ilişki sırasında kanamaya yol açar. Rahim boynundaki kanserlerde de cinsel ilişkide kanama meydana gelir. Bu yüzden ağrılı cinsel ilişki doktora başvurulması için çok önemli faktördür. Nedeninin kesinlikle belirlenmesi gereklidir. HistorektomiCinsel yaşamı yok eden faktörler apandist ameliyatları ağrılı cinsel ilişkiye neden olmazlar. Ancak ameliyatın kalitesiyle ilgili bir sorun söz konusuysaCinsel yaşamı yok eden faktörler ameliyattan sonra yara izi kalmışsa cinsel ilişkide ağrı olabilir.

BULAŞICI HASTALIKLAR
Genital herpes Cinsel yaşamı yok eden faktörler bel soğukluğu Cinsel yaşamı yok eden faktörler AIDS… Bu hastalıkların tedavi edilmediği takdirde kısırlıktan iç organ iltihabınaCinsel yaşamı yok eden faktörler erken doğumdan anne karnındaki bebeğin ölümüne kadar pek çok ciddi sorun doğuruyor. Üstelik bazıları sadece cinsel ilişkiyle değilCinsel yaşamı yok eden faktörler yakın beden temasıCinsel yaşamı yok eden faktörler öpüşmeyle bile geçebiliyor. Kimi hastalıklar ağrıCinsel yaşamı yok eden faktörler akıntıCinsel yaşamı yok eden faktörler idrar yaparken yanma gibi belirtiler verirkenCinsel yaşamı yok eden faktörler kimileri ise sinsi sinsi ilerliyor. Bu hastalıkların fiziksel şikayetleri cinsel yaşamı da aaaifsiz hatta imkansız kılıyor.

İLAÇLAR YOL AÇABİLİR
Erkek cinselliğini etkileyen nedenlerin başında fiziksel olanlar geliyor. Özellikle belli bir yaştan sonra kalp sorunları için kullanılan birçok ilaç cinsel isteği ve performansı etkiliyor. Bu ilaçlar arasında: Hipertansiyon ilaçları; idrar söktürücü ilaçlar;

Trankilizanlar; antidepressanlar ve göğüs ağrısı ya da düzensiz kalp atışı için kullanılan bazı ilaçlar. Bu tür ilaçlar cinsel dürtüyü ve normal cinsel fonksiyonu etkileyebiliyor. Erkeklerin cinsel yaşamını aaaifsiz kılan sorunlar arasında ereksiyon olamama ya da ereksiyonu
aaaifsiz ilişkide psikolojik faktörler

– Psikolojik faktörler cinsel ilişkiye yönelik ilgi ve kapasitenin azalmasında önemli rol oynuyor:
– DepresifCinsel yaşamı yok eden faktörler üzgün ruh haliCinsel yaşamı yok eden faktörler
– Uyumada güçlük çekmek ya da çok uyumakCinsel yaşamı yok eden faktörler
– Normalden daha çok ya da az yemek yemekCinsel yaşamı yok eden faktörler
– Aşırı kilo ya da aşırı zayıflıkCinsel yaşamı yok eden faktörler
– Uzmanlar özellikle işte yaşanan stresin altını çiziyor ile stres ve yorgunluğun faturası cinsel isteksizlik olarak çıkar uyarısında bulunuyor.
Birlikteliği canlandırmanın yolları
– Yapılan araştırmalara göre cinsel gereksinimlerini ve kaygılarını tartışan çiftler sorunlarıyla daha iyi baş ediyor.
Iyi iletişim daha iyi cinsel ilişkiye yol açıyor.
– Kaygı ve korkunuzu ya birbirinizle ya da doktorunuzla konuşun.
– Rahatsız edilmeyeceğinizCinsel yaşamı yok eden faktörler tanıdığınızCinsel yaşamı yok eden faktörler huzurlu bir yer seçin.
– Yiyeceklerinize dikkat edinCinsel yaşamı yok eden faktörler cinsel iştahı artıracak meyveCinsel yaşamı yok eden faktörler sebze yiyin. Protein ağırlıklı beslenin. Afrodizyakları yeterince tüketin.
– Yemekten sonra cinsel ilişkiye girmeyin. Uzmanlar 1- 3 saat beklemek gerektiğini belirtiyor. Böylece gıdaların sindirilmesine izin verin. Diğer fiziksel aktiviteler gibi gıdaların sindirilmesi daha fazla kan gerektirir. Gıdaları sindirmek için çok kan kullandığınızda kalbiniz kan gerektiren diğer etkinlikler için daha fazla çalışmak zorunda kalır.
– Egzersiz kendinizi daha iyi ve daha güvenli hissetmeniz için mükemmel bir yol. En az haftada 3 gün egzersiz yapmaya çalışın.  Dinlenmiş ve stressiz olduğunuz bir zamanı seçin.
– Cinsel ilişki için en iyi zaman dinlendirici bir gece uykusundan sonra sabah erken ya da kısa bir gündüz uykusu sonrasıdır.

6329 Total Views 4 Views Today

Son aramalar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.